CELSI – odborná diskusia – s pani Barborou Holubovou, PhD.

Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) je neziskový výskumný inštitút so sídlom v Bratislave. Zaoberá sa multidisciplinárnym výskumom o trhu práce a jeho inštitúciach, práci a organizáciách, podnikaní v spoločnosti a etnicity a migrácie v rámci ekonomického, sociálneho a politického života v modernej spoločnosti. V spolupráci s OZ Ideme natrvalo domov sme dostali príležitosť vyjadriť čo nás páli na súčasnom sociálnom systéme a čo vidíme ako riešenia, v odbornej online diskusii. Pani doktorka Holubová, členkou CELSI tímu a výskumníčkou v oblasti sociálnych služieb a  starostlivosti o seniorov. CELSI inštitút aktuálne realizuje projekt zameraný na slovenské opatrovateľky v domácnosti na Slovensku, ale aj slovenské opatrovateľky v Rakúsku. Cieľom je poukázať na nízke ohodnotenie a pracovné podmienky slovenských opatrovateliek a hľadať riešenia na zlepšenie situácie. Hľadajú riešenia na to, aby slovenské opatrovateľky neodchádzali do zahraničia, ale mali dôstojné podmienky na prácu doma. V rámci projektu majú v pláne organizovať aj národné stretnutia s relevantnými zástupcami z decíznej sféry, ktorým predstavia naše odporúčania. Sme radi že téma opatrovateliek neutícha, práve naopak stále viac odborníkov naše témy otvára. Sú to témy blízkej budúcnosti, ktorá, sa týka nás všetkých a žiaľ, nevyzerá ružovo.

Diskusie sa zúčastnili: Barbora Holubová, PhD,  Simona Ďurišová-( AT) Iniciatíva za zlepšenie podmienok v 24h opatrovaní,  Anetta Strýčková- OZ Ideme natrvalo domov, Mgr. Iveta Ždiľová, Dana Grafiková, Eva Hokszová

13.4.2023