
Komora opatrovateliek Slovenska vyjadruje podporu protestu vyhlásením
Komora opatrovateliek Slovenska vyjadruje podporu protestu vyhlásením:
Podpora protestu „Naše ruky sú plné práce, naše vrecká prázdne“ organizovaného SOZ ZaS[1]
Dňa 13.3.2025 odborový zväz organizuje PROTEST v Kráľovskom údolí pri Hoteli Sorea – Regia so začiatkom o 11.30h. Komora opatrovateliek Slovenska (KOS) týmto spôsobom vyjadruje podporu iniciatíve odborového zväzu zdravotníckych a sociálnych pracovníkov.
KOS už od svojho vzniku poukazuje na potrebu zlepšenia pracovných podmienok, zvýšenia nízkych platov a spravodlivého odmeňovania opatrujúceho personálu v systéme sociálnych služieb. Tabuľkové platy začínajú na nižšej ako minimálnej mzde. Sociálne benefity vyjednané kolektívnymi zmluvami sa nevzťahujú na všetkých zamestnancov v sektore rovnako. 5% valorizácia tak nízkych platov opatrovateliek nezvýši záujem o túto prácu. Nerovnosti v platoch opatrovateliek /ľov zamestnaných u verejných a neverejných poskytovateľov sú nespravodlivé.
Zdravotnícki pracovníci v sociálnych službách nie sú odmeňovaní podľa Zákona o poskytovateľoch zdravotnej služby (č. 578/2004 Z. z.) – majú platy o stá eur nižšie ako ich kolegyne v zdravotníctve. Nie sú teda motivovaní pracovať v sociálnych službách, na čo doplácajú opatrovateľky. Tie vykonávajú prácu nad rámec svojich kompetencií za ktorú nemajú zaplatené. Zdravotný stav klientov sa zhoršuje a pribúdajú psychiatrickí, agresívni a imobilní klienti. Kvôli nedostatku personálu a zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu klientov sa zvyšuje náročnosť a tempo práce opatrovateliek, čo ohrozuje a zhoršuje ich zdravotný stav. Práca v sociálnych službách je neatraktívna a nebezpečná.
Personálny normatív nezohľadňuje vyššie uvedené fakty, fyzickú a psychickú záťaž, a necháva zamestnancov v pomáhajúcich profesiách v soc. službách pracovať na úkor vlastného zdravia za mzdu nižšiu ako minimálnu mzdu v čistom, so zodpovednosťou za zdravie iných ľudí, bez rizikových príplatkov. Kvôli nesystémovému financovaniu sú opatrovateľky v terénnej (domácej) opatrovateľskej službe ochudobňované o pracovné benefity, lebo majú iba čiastočné, dočasné úväzky alebo dohody. Tento systém neodmeňuje opatrujúci personál v zmysle práva na odmenu za vykonanú prácu, ktorá im má umožní žiť dôstojný život (Čl.35 bod 1 písm .a) Ústavy SR), ani právo na ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci v domácnosti, do ktorej sú terénne opatrovateľky vysielané zamestnávateľom ako na pracovisko(písm. c).
Kolektívne vyjednávanie sa netýka opatrovateliek u neverejných poskytovateľov. Aby si títo zamestnanci mohli uplatniť svoje právo na kolektívne vyjednávanie, musia sa v zariadení nájsť 3 osoby, ktoré budú vyjednávať podmienky za ostatných zamestnancov. Každé zariadenie samé za seba, a to je žiaľ pri súčasnej fluktuácii a nedostatku zamestnancov takmer nemožné.
Situácia sa stala neúnosnou! Záujem pracovať v tomto sektore klesá rýchlejšie, v kontraste s rastúcim priemerným vekom opatrovateliek (50+) a dopytom po sociálnych službách. Mladí radšej odchádzajú do zahraničia, alebo na lepšie platené pozície. Nemajú záujem o tak náročnú prácu za tak málo peňazí.
Zariadenia soc.služieb (zss) nahrádzajú nemocnice v starostlivosti o klientov s potrebou zdravotnej starostlivosti. Ku koncu roka 2023, zo 100% klientov v ZSS podmienených odkázanosťou bolo 26% imobilných, 81% malo psychotickú poruchu a užívali neuroleptiká alebo antidepresíva. Takmer 30 tisíc malo demenciu rôzneho druhu a 26 tisíc telesné postihnutie[2]. Väčšina má pridružené diagnózy o ktorých opatrovateľky ani nevedia. Prehliadaný je aj problém s nedostatkom sestier v ADOS. To znamená že zdravotná starostlivosť nie je dostupná všade tam, kde je potrebná. Zdravotné poisťovne negarantujú pokrytie ošetrovateľským paušálom(12,28Eur/os) na každého „pacienta“ v sociálnych službách. Majú svoje pravidlá, určujú si koľko lôžok a v ktorých soc. zariadeniach budú zazmluvnené. Limitujú počet sestier v ADOS a zss a tým ovplyvňujú negatívne úroveň kvality starostlivosti.
Vzhľadom na demografiu, bude dopyt po kvalitnej a odbornej dlhodobej starostlivosti naďalej rásť.
Dlhodobá starostlivosť(LTC) musí zahŕňať prevenciu, byť cenovo a geograficky dostupná pre každého rovnako. Má byť orientovaná na človeka, nie na tvorbu zisku. Musí rešpektovať ľudskú dôstojnosť a slobodu. Byť kontinuálna a udržateľná. A to a sa bez ľudí, ktorí budú motivovaní v pomáhajúcich profesiách pracovať, nedá.
Komora opatrovateliek Slovenska vyzýva Vládu SR, MZ SR a MPSVR SR, aby prijali potrebné opatrenia na stabilizáciu zamestnancov, a zvýšili atraktívnosť práce v pomáhajúcich profesiách.
Navrhujeme postupné zvýšenie platov opatrovateliek a ich zaradenie do 3 platovej triedy podľa najnáročnejšieho pracovného úkonu. Priznať opatrovateľkám 3 kategóriu rizikovosti plošne v každom zariadení, kde je viac ako 50% ležiacich klientov, psychiatrickí klienti, a poskytuje sa ošetrovateľská starostlivosť. Upraviť personálny normatív v ZSS, aby zohľadňoval zdravotný stav a počet imobilných klientov.
Zároveň žiadame zlepšiť starostlivosť o zdravie a bezpečnosť zamestnancov v soc. službách, prísnejšie kontrolovať dodržiavanie zákona o preventívnych prehliadkach vo vzťahu k pracovným rizikám a ochrane pred chorobami z povolania. Umožniť uplatnenie rekreačných poukazov aj v zariadeniach s počtom zamestnancov nižším ako 49, a hlavne umožniť ženám, ktoré vychovali 1 a viac detí a dochovali svojich rodičov alebo príbuzných popri práci, aby mohli ísť skôr do dôchodku bez krátenia výšky dôchodku.
Komora opatrovateliek Slovenska
[1] http://sozzass.com/wp-content/uploads/2025/02/PROTEST.pdf ...
[2]Analýza poskytovania soc.služieb https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/esf/plan-obnovy/koncepcia-financovania/koncepcia-priloha-1-analyza-socialnych-sluzieb-sr-13122024.pdf