
konzultácia s riaditeľom odboru ochrany práce na MPSVR SR, p. JUDr. Lizancom
27.1.2025 sme sa zúčastnili konzultácie s pánom riaditeľom odboru ochrany práce na MPSVR SR, pánom JUDr. Lizancom, p. Fodorovou a p. Šulíkom. Za KOS sa tejto konzultácie zúčastnila D. Grafiková a Iveta Ždiľová.
Pána riaditeľa zaujímal svet bezpečnosti a ochrany opatrovateliek tak v domácom prostredí ako aj v zariadeniach sociálnych služieb. Zaujali ho naše pripomienky, ktoré sme mali v rámci konzultácie k tvorbe zámeru k NP Informačná kampaň na zvyšovanie povedomia verejnosti o práve na zdravé a prispôsobené pracovné prostredie, a oslovil nás, aby sa dozvedel viac.
Upriamili sme pozornosť na ne/bezpečnosť domáceho prostredia tak pre terénne opatrovateľky, ale aj samotných opatrovaných a ich opatrujúcich rodinných príbuzných, kde sa vekom z potenciálnych rizík stávajú riziká reálne až nebezpečné. Hovorili sme o psychosociálnych rizikách práce opatrovateliek; rizikách práce s ľudským telom(bremenom podľa platnej legislatívy); a pracovných rizikách v zss a ich vplyve na zdravie a vznik chorôb z povolania; o rizikách nelegálnej práce; práce na fiktívne živnosti v Rakúsku; o potenciáli umelej inteligencie v sociálnych službách a duševnom zdraví opatrovateliek/ľov. Téma zdravia opatrovateľov je rozsiahla.
Veríme, že sa nám podarí s ich pomocou túto tému viac zviditeľniť, získať relevantné dáta z krajín EU a následne prijať opatrenia, ktoré napomôžu v prijímaní rozhodnutí v záujme zlepšenia pracovných podmienok a zatraktívnenia práce opatrovateľkám/ľom
D. Grafiková