
Tlačová správa -Valné zhromaždenie KOS
Komora opatrovateliek Slovenska: všetci nás potrebujú, ale nikoho nezaujímame
Bratislava, 6. 10. 2021 – Valné zhromaždenie občianskeho združenia Komory opatrovateliek Slovenska (KOS), ktoré sa konalo 5. októbra 2021 v Bratislave, pomenovalo všetky problémy opatrovateľstva na Slovensku. Podľa vedenia KOS je situácia mimoriadne vážna a v súčasnom stave neudržateľná.
Správa o činnosti KOS, ktorá na valnom zhromaždení odznela, poukázala na katastrofálnu situáciu v sociálnych službách. Postavenie opatrovateliek v našej spoločnosti je dlhodobo zlé, povolanie opatrovateľky je vnímané ako menejcenné a podradné, je slabo finančne ohodnotené, stavy opatrovateliek sú poddimenzované. To všetko napriek tomu, že si takmer všetci uvedomujú dôležitosť tejto práce v sociálnom systéme štátu.
Na uvedený paradox upozornila aj predsedníčka KOS Dana Grafiková, ktorá sa od vzniku KOS snaží upozorňovať na veľmi ťažkú situáciu opatrovateliek na Slovensku, ako aj našich opatrovateliek pracujúcich v zahraničí.
„Ako keby sme boli neviditeľné. Staráme sa o seniorov v domácnostiach a v zariadeniach sociálnych služieb, často s ťažkými diagnózami, o ležiacich pacientov, psychiatrických pacientov. V domácnostiach často suplujeme členov rodiny, v sociálnych zariadeniach robíme práce ďaleko nad rámec našich kompetencií. Sme nielen opatrovateľky, sme aj zdravotné sestry, kuchárky, animátorky, psychologičky a bútľavé vŕby, bohužiaľ, aj práčky a upratovačky, slúžky... Ale nikto to nevidí. Pre systém sme neviditeľné,“ povedala Dana Grafiková.
Občianske združenie Komora opatrovateliek Slovenska bola založená 29. novembra 2019. Odvtedy upozorňuje politikov a kompetentné orgány na závažnosť situácie s opatrovateľstvom na Slovensku. Zatiaľ bezúspešne. Napísané maily často končili v mailovom koši neotvorené, na listy neprišla odpoveď. Výsledkom celkovej situácie je, že dnes zariadenia nevedia získať do zamestnania opatrovateľky, pretože nie sú. Tie, ktoré by ešte chceli pracovať, odrádza minimálna mzda za maximálne namáhavú prácu.
„Ani súčasná korona kríza, ktorá jasne ukázala, aké je povolanie opatrovateliek dôležité, neotvorila kompetentným oči. Na Slovensku chýba cca 7 000 opatrovateliek, pritom len v Rakúsku pracuje asi 25 000 slovenských opatrovateliek. Mnohé by sa aj radi vrátili domov, pretože nechcú opúšťať svoje rodiny. Ale katastrofálne pracovné podmienky a nízke platy, ktoré absolútne nezohľadňujú fyzickú a psychickú náročnosť tohto povolania, ich nútia pracovať v zahraničí. Pre pochopenie náročnosti je dobré spomenúť príspevok člena KOS, ktorý z vlastnej skúsenosti uviedol, že v 12-hodinovej službe v zariadení opatrovateľka zdvihne či prenesie asi 7 ton ľudskej váhy! Je to veľká škoda, že sa naše ženy (ale aj muži) starajú o seniorov v iných krajinách, zatiaľ čo by sme ich tak veľmi potrebovali doma,“ dodáva D. Grafiková.
Situácii, ako aj motivácii ľudí, ktorí pracujú ako opatrovatelia, nepomohli ani odmeny, ktoré mali byť vyplatené opatrovateľkám za prvú a druhú vlnu, pretože podmienky boli nastavené tak, že množstvo pracovníkov, ktorí odpracovali často aj týždne zavretí s klientmi v zariadeniach, nedostanú ani euro. Vnímajú to ako veľkú nespravodlivosť a demotivovaní odchádzajú zo sociálnych služieb, a tým sa ešte viac zvyšuje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.
Na Valnom zhromaždení KOS sa zúčastnili aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky M. Šofranko (OĽANO), L. Drábiková (OĽANO) a M. Borguľa (Sme rodina). Všetci traja sa venujú sociálnym témam a s KOS spolupracujú.
„Tá situácia je naozaj veľmi vážna. Túto prácu musia robiť ľudia so srdcom na správnom mieste, ale zároveň musia byť za ňu riadne odmenení. My „vonku“ si ani nevieme predstaviť, aká je toto povolanie mimoriadne ťažké. Od
fyzickej náročnosti napríklad pri zdvíhaní ťažkých pacientov, pretože v zariadeniach často chýbajú pracovné pomôcky až po psychickú náročnosť pri starostlivosti o seniorov s demenciou či Alzheimerom,“ povedala poslankyňa Mária Šofranko.
V príhovore poslankyne Lucie Drábikovej odznelo, že pozná náročnosť profesie aj z vlastných skúseností, keď sa starala o svojich rodinných príslušníkov.
„Demografická krivka u nás, ale aj v celej Európe sa v posledných rokoch výrazne mení. Populácia starne. Ľudí v seniorskom veku bude pribúda, ale opatrovateliek a opatrovateľov máme stále menej. Tí starší sami odchádzajú do dôchodku, často skôr invalidného ako starobného, a mladí nemajú o túto prácu kvôli nízkym platom záujem. Ak bude pokračovať tento trend, celý náš sociálny systém sa zrúti. O pár rokov sa o našich rodičov a starých rodičov, resp. o nás možno nebude mať kto postarať,“ povedal poslanec Martin Borguľa.
Predstavitelia komory sa s poslancami dohodli na ďalších krokoch, ktoré by mali viesť k zlepšeniu postavenia opatrovateliek na Slovensku.
„Ďalším krokom by mala byť návšteva pani prezidentky a premiéra, ktorých by sme radi informovali o našich problémoch a získali u nich podporu. So spomínanými poslancami zároveň začneme pracovať na legislatívnych zmenách,“ povedala na záver predsedníčka KOS D. Grafiková.